Víte, jak snížit spotřebu paliva? Ekonomickou jízdou ušetříte tisíce korun ročně

Řidiči se často mylně domnívají, že pomalou jízdou šetří palivo. Ve skutečnosti o spotřebě rozhoduje hlavně plynulost – tedy stabilní rychlost, minimum brždění a co nejméně zastavování.

Řidiči se často mylně domnívají, že pomalou jízdou šetří palivo. Ve skutečnosti o spotřebě rozhoduje hlavně plynulost – tedy stabilní rychlost, minimum brždění a co nejméně zastavování.

Nejvíc paliva spálíte při rozjezdu. Motor totiž potřebuje obrovské množství energie, aby celé auto rozpohyboval. Každým zbytečným zastavením tak zvyšujete svou spotřebu. Totéž platí i o brždění. Každým sešlápnutím brzdy plýtváte palivem, které jste před pár vteřinami využili ke zrychlení.

Je třeba vysledovat, při kterých otáčkách motor táhne nejlíp. Moc rychlá nebo naopak příliš pomalá jízda mu na životnosti nepřidá. Jedete na volné silnici a nikde nikdo? Nebojte zařadit vyšší rychlostní stupeň. Spotřeba tím nenaroste, ba naopak.

Řidič startující auto

Spotřebu paliva zvyšují i otevřená okénka. Narušují totiž proudění vzduchu a aerodynamiku  vozu, čímž zvyšují odpor vozu. Při vyšších rychlostech, může otevřené okénko zvýšit spotřebu až o 10 %.

Myslete dopředu a zbytečně nebrzděte. Nechce auto „dojet“

Ve městě je ekonomická jízda náročná. Brždění a zastavování se tam zkrátka nevyhnete. Přesto existuje několik zásad, které vaši spotřebu zaručeně sníží.

Ve městě se zpravidla nevyplatí být rychlejší než okolní auta. Jeďte pozvolna, plynule a dopředu přemýšlejte, kdy budete muset zpomalit či zastavit. Pokud například vidíte křižovatku či semafor, nebrzděte, ale nechte auto na místo dojet vlastní setrvačností. Ušetříte tím jedno sešlápnutí plynu a zvyšujete pravděpodobnost, že se kolona mezitím rozjede a vy se vyhnete zastavování.

Nezapomínejte také, že nastartované auto „žere“, i když zrovna nejede. Pokud stojíte déle než minutu, motor vždy vypínejte.

Šetřete s rozvahou

Nikdy nejezděte úsporně na úkor vlastní bezpečnosti. Pokud nevidíte za roh neoznačené křižovatky, zastavte, a v klidu se rozhlédněte. Spotřeba tak sice mírně stoupne, ale riskovat kvůli ekonomické jízdě dopravní nehodu se nevyplatí.

Dlouhá kolona aut

Dejte si také pozor, abyste při honbě za minimální spotřebou, své auto neničili. Například náhlé zhasnutí motoru po dlouhé cestě nedělá dobře jeho lopatkám, které se nepřirozeně rychle zchladí. Vyplatí se proto nechat jej chvíli běžet naprázdno. Sice tím použijete trochu benzínu navíc, to se vám však mnohonásobně vrátí na životnosti vozu.

U novějších aut je rovněž zcela zbytečné při jízdě z kopce vyřazovat rychlost. Dnešní vozy zvládnou při sundání nohy z plynu samy od sebe uzavřít přívod paliva.

Náš TIP? Ekonomické pneumatiky

Důležitým faktorem pro ekonomickou jízdu je i volba pneumatik.  Řidičům vyžadujícím minimální spotřebu vycházejí vstříc výrobci svými ekonomickými modely s extrémně nízkým valivým odporem.

Doporučit vám můžeme například pneumatiky Continental EcoContact 5 nebo Michelin Energy Saver+.

Nezapomínejte také na pravidelnou kontrolu tlaku. Podhuštěné pneumatiky vaši spotřebu paliva výrazně zvyšují.