UPOZORNĚNÍ: Nyní jsme v hlavní sezóně přezouvání a kvůli vytížení dopravců se může doručení objednávek ve výjimečných případech o 1 až 2 dny zpozdit. Děkujeme za pochopení, děláme vše pro to, abychom vám zboží doručili v termínu.

Test letních pneumatik 195/65 R15 – Autobild 2018

Krátká brzdná dráha bezpochyby patří mezi nejdůležitější vlastnosti pneumatiky. Podstatných parametrů je však mnohem víc. Redaktoři magazínu Autobild proto komplexně měřili jízdní vlastnosti 20 letních dezénů s nejkratší brzdnou dráhou na trhu.

Krátká brzdná dráha bezpochyby patří mezi nejdůležitější vlastnosti pneumatiky. Podstatných parametrů je však mnohem víc. Redaktoři magazínu Autobild proto komplexně měřili jízdní vlastnosti 20 letních dezénů s nejkratší brzdnou dráhou na trhu.

Komisaři zjistili, že mezi pneumatikami existují navzdory srovnatelné brzdné dráze výrazné rozdíly. U každého dezénu proto uvedli jejich přednosti a slabiny. Šest plášťů redaktoři označili jako příkladné – o nich se rozepíšeme podrobněji.

Jízdní vlastnosti pneumatik o rozměru 195/65 R15 měřili redaktoři nejdříve na suchu. Hodnotili stabilitu, handling, hlučnost a komfort, na mokru je zajímala i odolnost proti aquaplaningu. Každý dezén dostal známku i za provozní náklady, která se skládala z kilometrového nájezdu a spotřeby paliva.

1. místo

Hankook Ventus Prime3

Hankook zvítězil v testu brzdné dráhy a svou pozici obhájil i ve druhém kole. Na suchu získal nejlepší hodnocení jízdního komfortu, přesnosti řízení a stability. Osvědčil se i na mokru, kde vynikal skvělým handlingem. Komisaři pneumatiku doporučují i díky její relativně nízké ceně. Jedinou slabší stránkou plášťů je průměrná odolnost proti aquaplaningu.

 Nejkratší brzdná dráha na mokru

 Přesný handling

 Výborný poměr ceny a kvality

 Průměrná odolnost proti aquaplaningu

 Hankook Ventus Prime3

2. – 4. místo

Continental PremiumContact 5

Nejlepší prémiovou pneumatikou v testu je Continental PremiumContact 5. Dezén se díky výbornému handlingu a stabilitě skvěle osvědčil na mokrém asfaltu. Velmi dobře si vedl i na suchu. Přesné chování v zatáčkách osloví sportovně založené řidiče. Někoho může odradit vyšší cena, tu si však guma s přehledem obhájí svou kvalitou.

 

 Skvělá stabilita a handling na mokru

 Velmi tichá a komfortní jízda

 Přesné chování v zatáčkách

 Vyšší cena

 Continental PremiumContact 5

2.- 4. místo

Falken Ziex ZE310

Falkenu se letos v testech daří, což potvrzuje i hodnocení Autobildu. Redaktoři na gumě ocenili výbornou ochranu proti aquaplaningu a velmi přesný handling na suché i mokré vozovce. Díky perfektní stabilitě v zatáčkách ji ocení i milovníci sportovního stylu jízdy. Kromě toho se pneumatika může pochlubit vysokým kilometrovým nájezdem a nízkou cenou.  Jejím jediným nedostatkem je horší valivý odpor.

 

 Vysoký kilometrový nájezd

 Výborná ochrana proti aquaplaningu

 Nízká cena

 Horší valivý odpor

 Falken Ziex ZE310

2. – 4. místo

Firestone Roadhawk

Dezén Firestone už v minulosti ukázal, že patří mezi modely s nejkratší brzdnou dráhou, a svou kvalitu obhájil i při komplexním testování. Vynikl zejména skvělým handlingem za každého počasí. Díky přesným reakcím a výborné stabilitě se nemusíte bát zařadit vyšší rychlostní stupeň i za prudkého deště. Navzdory horší hlučnosti navíc patří mezi nejkomfortnější pneumatiky.

 

 Velmi přesný handling

 Výborná stabilita

 Skvělé brždění

 Vyšší hlučnost

Firestone Roadhawk

5. – 6. místo

Michelin Energy Saver +

Michelin Energy Saver + dělá doslova čest svému jménu. Díky extrémně nízkému valivému odporu a vysokému kilometrovému nájezdu obdržel maximální hodnocení za hospodárnost. Oproti prvnímu testu si tak polepšil o deset míst.

Na suchu je dezén velmi stabilní, velmi přesně se chová i v zatáčkách. Zamrzí snad jen slabší odolnost proti aquaplaningu. Gumu doporučujeme zejména řidičům, pro které hraje důležitou roli ekonomičnost provozu.

 

 Výborná stabilita na suchu

 Nejvyšší kilometrový nájezd

 Nejnižší valivý odpor

 Slabší odolnost proti aquaplaningu

 Michelin Energy Saver +

5. – 6. místo

Pirelli Cinturato P1 Verde

Italský výrobce si skvěle vedl už v testu brzdné dráhy a výborné výsledky předvedl i v ostatních disciplínách. Na mokré vozovce je mimořádně stabilní, na jedničku zvládá i rychlé zatáčení.  Nízký valivý odpor a vysoký kilometrový nájezd dělají z pneumatiky ideální volbu pro městské řidiče. O umístění v čele žebříčku gumu připravila průměrná odolnost proti aquaplaningu.

 

  Skvělé brždění na suchu i mokru

 Stabilita v zatáčkách

 Vysoký kilometrový nájezd

 Slabší ochrana proti aquaplaningu

Pirelli Cinturato P1 Verde

Zabodovaly pneumatiky střední cenové kategorie

Hlavním vítězem testu jsou dezény střední třídy. Navzdory nižší ceně bez problému konkurovaly prémiovým značkám. Příkladem může být velmi pěkný výsledek plášťů Hankook, Falken, Firestone, Fulda a Vredestein.

Přestože mnozí prémioví výrobci v testu uspěli, v minulosti úspěšný Dunlop s Nokianem skončily až ve druhé polovině žebříčku. Je zvláštní, že redaktoři Autobildu sáhli například v případě Continentalu i Michelinu po starších modelech. Novější produkty by si totiž s pravděpodobně vedly mnohem lépe.

U budgetových dezénů se žádné velké překvapení nekonalo. Do top 20 se jich probojovalo jen několik a všechny skončily na posledních místech.

 

 

A jak dopadly dezény v testu brzdné dráhy se můžete podívat v následující tabulce.

Dezén Brzdná dráha na mokru (m) Brzdná dráha na suchu (m) Brzdná dráha celkem (m)
Hankook Ventus Prime 3 35,2 34,5 69,7  
Bridgestone Turanza T005 34,3 35,7 70,0  
Firestone Roadhawk 36,5 35,2 71,7  
Pirelli Cinturato P1 Verde 36,0 36,4 72,2  
Continental PremiumContact 5 36,0 36,4 72,4  
Falken Hawk Ziex ZE310 35,9 36,7 72,6  
Uniroyal RainExpert 3 34,5 38,7 73,2  
Dunlop Sport BluResponse 37,3 36 73,3  
Maxxis Premitra HP5 38,1 35,6 73,7  
Vredestein Sportrac 5 37,0 36,8 73,8  
Goodyear EfficientGrip Performance 37,6 37,5 75,1  
Infinity
Ecosis 12
37,0 38,1 75,1
Cooper Zeon CS8 37,5 37,7 75,2  
Nokian
Line
38,0 37,5 75,5  
Michelin
Energy Saver+
38,7 37,5 76,2  
Avon ZV7 38,2 38,3 76,5
Fulda
EcoControl HP
39,6 37,0 76,6  
Kleber
Dynaxer HP 3
37,7 39,2 76,9  
Giti
Synergy E1
39,2 37,9 77,1
BF Goodrich g-Grip 39,1 38,3 77,4