Test letních pneumatik 225/45 R17 - Automotorsport 2018

Jízdní vlastnosti jsou u plášťů vždy na prvním místě, modernímu řidiči by však mělo záležet i na ekologičnosti. Tak by se dal shrnout nejnovější test magazínu Automotorsport, který prověřil 11 letních dezénů všech cenových kategorií.

Jízdní vlastnosti jsou u plášťů vždy na prvním místě, modernímu řidiči by však mělo záležet i na ekologičnosti. Tak by se dal shrnout nejnovější test magazínu Automotorsport, který prověřil 11 letních dezénů všech cenových kategorií.

Redaktoři hodnotili gumy o rozměru 225/45 R17. Kromě brždění, stability a handlingu na suchu a mokru je zajímala ekologičnost. Za každou disciplínu bylo možné získat maximálně 10 bodů, do celkového průměru se však promítly výrazněji jízdní vlastnosti.

Michelin – vítěz každým coulem

Zatím se zdá, že Michelin čeká velmi úspěšný rok. Slaví totiž už třetí vítězství v řadě – zadařilo se mu v testech magazínu Autozeitung i autoklubu ADAC. Pláště Pilot Sport 4 excelovaly zejména na mokru, kde jim do maximálního hodnocení chyběly jen dvě desetiny bodu. Krátká brzdná dráha jim také zajistila nejlepší výsledek na suchu. Když k tomu přičteme i skvělý kilometrový nájezd, máme o favorita letošní sezóny postaráno.

Michelin Pilot Sport 4

Vyrovnaný boj o stříbro

Boj o druhé místo skončil remízou. U Continentalu jsme na vysokou kvalitu zvyklí, výborný výsledek PremiumContact 6 tak překvapí asi málokoho. Odlišná je situace Falkenu, který je ve srovnání s prémiovými dezény o poznání levnější. I když německý výrobce hladce porazil svého soupeře na suchu, na mokru se karta otočila. Tam totiž získal Azenis FK510 díky mimořádné ochraně proti aquaplaningu druhý nejvyšší počet bodů z celého testu. Obě gumy komisaři řidičům bez obav doporučují.

Continental Premium Contact

Italský výrobce zaujal ovladatelností i stabilitou

Dezén Pirelli P ZERO předvedl vyrovnaný výsledek ve všech disciplínách. K nejlépe hodnoceným plášťům patřil na mokru, kde komisaři ocenili precizní handling. Taktéž na suchu patřila jeho brzdná dráha k nejkratším. Celkově bodoval svou stabilitou na všech površích, o vyšší umístění P ZERO připravila pouze složitější recyklace.

Pirelli P ZERO

Goodyear – kvalita může jít s ochranou přírody ruku v ruce

První pětici uzavírá Goodyear s pneumatikou Eagle F1 Asymmetric 3. Guma předvedla vyvážený výkon na suchu i mokru. Asymetrické uspořádání dezénových bloků zajišťuje velmi dobrý výkon i v zatáčkách a velmi účinně chrání řidiče před aquaplaningem. Její koupi byste měli zvážit zejména pokud vám záleží na ochraně přírody. S 9,4 body šlo o jedny z nejekologič­tějších plášťů z celého testu.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3

Úspěch prémiových výrobců a selhání asijských značek

Prémiové pneumatiky obhájily svou silnou pozici na trhu. Překvapením bylo umístění Falkenu, který má za rozumnou cenu řidičům rozhodně co nabídnout. K životnímu prostředí byl nejméně šetrný čínský Nankang, který získal pouze 4,4 bodu. Na ochranu přírody se v řadě asijských stále neklade důraz, pneumatiky jsou navíc špatně recyklovatelné. Zajímavým kontrastem je singapurská značka Giti, která naopak jako jediná získala maximální hodnocení za ekologičnost. To se ale bohužel nedá říct o jejích jízdních vlastnostech. Na mokru dopadla nejhůř z celého testu.

Celkové výsledky  

225/45 R17 Mokro Sucho Životní prostředí Celkem
Michelin Pilot Sport 4 9,8 9,3 8,3 9,4
Continental PremiumContact 6 8,5 8,7 8,0 8,5
Falken Azenis FK510 9,2 7,5 8,6 8,5
Pirelli P ZERO 8,5 8,6 5,9 8,3
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 7,6 8,3 9,4 8,0
Nokian zLine 8,0 7,3 9,0 7,8
Giti Sport S1 6,3 7,6 10 7,2
Toyo Proxes T1 Sport 7,6 7,0 5,8 7,1
Cooper Zeon CS8 7,1 7,2 6,9 7,1
Nankang Sportnex AS-2+ 7,5 7,2 4,4 7,1
Vredestein Ultrac Vorti 6,6 7,7 5,5 6,9