Chcete ušetřit za pohonné hmoty? Vsaďte na ekonomické pneumatiky

Každý druhý Čech vyráží alespoň jednou ročně na dovolenou autem. Nejoblíbenější destinací je Chorvatsko, kam každoročně zamíří až 850 tisíc krajanů. Cesta ve vlastním voze přináší řidiči svobodu naplánovat si dovolenou podle vlastních představ. Na benzínce však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy než jindy. Právě na dlouhých cestách se proto výrazně vyplácí ekonomické pneumatiky.

Ekonomické pneumatiky jsou takové pláště, které spojují vysoký kilometrový nájezd a nízkou spotřebu. V našem článku vám představíme ty, za jejich kvalitu se můžeme zaručit. 


S Michelinem ujedete až 8000 km navíc

U ekonomických pneumatik kladou výrobci důraz na co nejnižší valivý odpor při zachování bezpečnostních standardů. Při správném nahuštění tak mohou ušetřit až 20 % paliva.

Kromě nižší spotřeby se výrobci často zaměřují i na dlouhou životnost. Například výrobce Michelin si na vysokém kiometrovém nájezdu přímo zakládá. U svého ekonomického modelu Michelin Energy Saver+ garantuje, že s ním ujedete o 8000 kilometrů více, než s dezény ostatních značek.

Nižší spotřeba a dlouhá výdrž přitom není jedinou výhodou ekonomických dezénů. Jejich výroba je šetrnější k životnímu prostředí, protože se do jejich směsi nepřidávají žádné syntetické látky, aromatické oleje nebo jiné škodliviny.

bridgestone ecopia EP 150

Lehká konstrukce dezénu Ecopia EP150 a speciální směs Nano Pro-Tech přispívá k mimořádně úsporné jízdě.


Pryskyřice ve směsi, pomerančový olej a odlehčená konstrukce

Na to, jak dosáhnout co nejnižší spotřeby, má každý z výrobců vlastní recept. Americká společnost Goodyear přidává do směsi funkční polymery a výtažky z pryskyřice. Japonský výrobce Yokohama používá jako jednu z přísad pryže pomerančový olej. A finský Nokian zase doplňuje směs výtažkem z borovic.

Celková spotřeba závisí také na hmotnosti pneumatik, proto jsou ekonomické pneu zpravidla lehčí. Pro ještě úspornější jízdu obsahuje směs vyšší podíl siliky a odlehčené materiály.

Díky nové směsi Green Chili 2.0 má Continental EcoContact 6 pneumatika o 20 % vyšší kilometrový nájezd a 15 % nižší spotřebu než předchozí generace


Ekonomické pneumatiky potěší i pořizovací cenou

Oproti standardním dezénům vynikají ekonomické pneumatiky i nižší cenou než modely zaměřené primárně na výkon. Ekonomické dezény prémiových značek jsou přesto nesrovnatelně bezpečnější než gumy čínských budgetových značek. Jsou proto ideální volbou pro řidiče, kteří chtějí bezpečné pneumatiky za rozumnou cenu.


Ušetřit můžete i stylem jízdy

Správný výběr pneumatik však tvoří jen polovinu úspěchu. Styl jízdy je stejně důležitý. Dojíždějte setrvačností, nebrzděte zbytečně a nevytáčejte motor do vysokých otáček. Důležitá je také kontrola tlaku, u podhuštěných pneumatik se výrazně zvyšuje valivý odpor. Jak snížit svojí spotřebu paliva si můžete přečíst v našem článku.


Nejlepší ekonomické pneumatiky na trhu: