Přezouváte svépomocí? Přečtěte si správný postup

Máte dvě sady pneumatik na discích? V tom případě nemusíte jezdit do pneuservisu a můžete přezout sami. Ušetříte čas i peníze. Přečtěte si, jak správně postupovat při výměně plášťů.

 

Máte dvě sady pneumatik na discích? V tom případě nemusíte jezdit do pneuservisu a můžete přezout sami. Ušetříte čas i peníze. Přečtěte si, jak správně postupovat při výměně plášťů.  

 

Hlavně bezpečně

Šrouby povolte ještě na zemi - stačí o půl závitu. Aby se auto nerozjelo, zařaďte jedničku a zabrzděte. Automobil zvedejte jen v místech určených výrobcem. Raději ho ještě zaklínujte. Až budete mít vozidlo nahoře, dejte pod práh pro jistotu kus dřeva.

Nedejte korozi šanci

Po sundání kompletu očistěte dosedací plochy i kola drátěným kartáčem, abyste odstranili rez, zaschlé mazivo a vosk. Dosedací plochy ošetřete vazelínou, aby nic nepřirezlo. Kromě ní můžete použít také karosářský vosk.

Nejlepší je momentový klíč

Šrouby zlehka utáhněte křížovým klíčem. Střídejte protilehlé pozice, aby kola seděla rovně. Nakonec je dotáhněte momentovým klíčem na hodnotu stanovenou výrobcem vozidla. Díky tomu je nepřetáhnete a po sezóně snadno povolíte. Po ujetí několika kilometrů zkontrolujte dotažení a tlak vzduchu v pneumatikách.

Důležité tipy na závěr

 • Měňte kola na rovině s pevným podkladem
  Hever musí stát na vodorovném místě, abyste zamezili jakémukoliv nebezpečnému sesunutí.
 • Poznačte si pozice kol
  Pneumatiky vepředu se opotřebovávají více, takže je při každé výměně nazujte dozadu a naopak. Odmontovaná kola si poznačte křídou, abyste je příště prohodili správně.
 • Vyvažte kola rovnou po každé výměně
  Zajistíte tím vašim plášťům rovnoměrné a především pomalejší opotřebení a cestujícím větší pohodlí.
 • Kontrolujte pravidelně tlak
  Za půl roku může tlak vzduchu v duších klenout až o třetinu. Pokračujte na článek Jak správně skladovat pneumatiky a dozvíte se více.