Bezpečná jízda na sněhu? Jedině se sněhovými řetězy

V České republice musíte mít sněhové řetězy nasazené jen na vyznačených úsecích. Přesto je doporučujeme mít v základní výbavě stejně jako například lopatku, škrabku, smetáček nebo rozmrazovač zámků.

 

V České republice musíte mít sněhové řetězy nasazené jen na vyznačených úsecích. Přesto je doporučujeme mít v základní výbavě stejně jako například lopatku, škrabku, smetáček nebo rozmrazovač zámků. Pro kvalitní sněhové řetězy nemusíte chodit daleko, v ČR máme výrobce, který se kvalitou produkce vyrovná těm nejlepším. Ve Vamberku sídlí česká společnost Pewag.

V Česku se vyrábí i pro Švédsko

Do roku 2012 trh se zimními řetězy stagnoval. Mírné zimy způsobily, že poptávka meziročně klesala i o 38 %. V současné době se situace změnila a řidiči si ve větší míře pořizují sněhové řetězy pro bezpečnější jízdu v zimě. Vzrůstající zájem potvrzuje i výrobce Pewag.

Jeho výrobky se řadí mezi skutečnou světovou špičku. Věděli jste, že Pewag vyrábí řetězy pro švédskou značku Thule a pro armádní vozy NATO?

Kromě toho se může pochlubit zajímavým mezinárodním úspěchem. Nizozemský jezdec Formule 1 Max Verstappen vyjel v lednu letošního roku se svým monopostem nahoru po sjezdovce Streif v rakouském Kitzbühlu. Bez sněhových řetězů české značky by se mu to ale nepodařilo.

Sněhové řetězy

Za lepší řetězy se vyplatí připlatit

Pewag není jediná značka, kterou doporučujeme. Z nejvyššího segmentu neuděláte chybu s RUD, König nebo Řetězárna a.s. Pokud vybíráte hlavně podle ceny, prověřenou volbou je CarFace. Z našich zkušeností a ohlasů zákazníků můžeme potvrdit, že se vyplatí připlatit si za řetězy od prémiových výrobců. Jsou technicky mnohem lépe vyřešené a promyšlené do detailů.

Látka nebo sprej? Raději ne

Chystáte se autem na hory? Zapomeňte na látkové alternativy nebo na sněhové řetězy ve spreji. Z výsledků testů jasně vyplývá, že se klasickým kovovým modelům nevyrovnají. Sice se s nimi snadno manipuluje, ale co se týče výkonu na sněhu, tyto „řetězy“ jasně zaostávají.

Jedinou výhodou je jejich rychlé nasazení. Navíc s výdrží jsou na tom hodně špatně, proto je na delší jízdu vůbec nedoporučujeme. Maximálně je můžete mít v záloze jako vyprošťovací pomůcku.

Pozor na nesprávnou manipulaci

U sněhových řetězů neplatí, že čím těsnější utažení, tím lepší. Mezi řetězem a pneumatikou by měla být mezera „na dva prsty“. Přečtěte si před první montáží návod, ať máte jistotu, že řetězy nasadíte správně. Při akceleraci, brždění nebo zatáčení na řetězy působí různé síly, které ani kvalitní legovaná ocel nemusí vydržet a dojde k přetržení materiálu.

Kromě toho, že prasklý řetěz může způsobit dopravní nehodu nebo poškození podběhu, obchodník vám nemusí uznat reklamaci. Kontrolou se velice často prokáže, že řetěz byl nasazený nesprávně nebo že zažil příliš dlouhou a rychlou jízdu na asfaltu. Nazutí by si měl každý řidič vyzkoušet v klidu doma, v praxi je taková zkušenost k nezaplacení.