Jak přežít zimu bez nehod

Zima nezadržitelně klepe na dveře, a to je ta pravá chvíle pro připomenutí si základních pravidel bezpečného provozu. Znáte je všechny?

 

 

Zima nezadržitelně klepe na dveře, a to je ta pravá chvíle pro připomenutí si základních pravidel bezpečného provozu. Znáte je všechny?

 

 

Dodržujte bezpečnou vzdálenost

Vyhnete se tak mnoha dopravním nehodám. Ani sebelepší reakce vám nepomůžou, pokud si nenecháte dostatečný odstup. Na sněhu brzdí auto mnohem déle než na suchu. Na ledu potřebujete dokonce až desetinásobnou brzdnou dráhu k úplnému zastavení. V létě je rozestup na „dvě sekundy“ dostatečný, v zimě doporučujeme alespoň dvakrát takový.

Srovnání brzdné dráhy na sněhu při použití letních, celoročních a zimních pneumatik
(test Bridgestone)


Předvídejte a nespěchejte

Rádi si v létě užíváte rychlou jízdu? V zimě to rozhodně nedělejte a sundejte nohu z plynu. Myslete dopředu, sledujte pozorně provoz kolem sebe a přizpůsobte styl jízdy aktuálním podmínkám. V zatáčkách udržujte konstantní rychlost, nebrzděte a netrhejte s volantem, abyste se nedostali do smyku.

Čistěte vozidlo od sněhu

I když je to otravné, nenechávejte na autě nánosy sněhu. Nejde primárně o čistotu auta, ale o bezpečnost, protože vás ostatní řidiči lépe uvidí a upadající sníh vám nezastíní výhled. Hlavně světla musí být vidět.

Zkroťte nedotáčivý smyk

V nedotáčivém smyku cítíte, jak vám předek ujíždí a auto míří ven ze zatáčky. Řešení je jednoduché: sundejte nohu z plynu a dupněte na spojku. Pokud se to nezlepší, srovnejte kola a zlehka přibrzděte. Teď už auto zvládnete snáz.

Přetáčivý smyk je výzva

Přetáčivý smyk znamená, že auto jde do hodin a zadní část ulítává po kružnici ven. V tom případě rychle sešlápněte spojku a otočte volant do protisměru – jenom tak máte šanci srovnat auto po směru jízdy. Na brzdění zapomeňte, tím byste vše jen zhoršili.


I jízda z kopce dá zabrat

Když jedete z kopce, zařaďte nižší rychlost a brzděte motorem. Když už musíte brzdit, tak jen zlehka sešlapujte pedál. Při rozjezdu do prudkého krpálu nezpomalujte a rozjeďte to na nejvyšší rychlostní stupeň.

Ani rozjezd do kopce není pro amatéry. Pokud se vám na jedničku protáčejí kola, chce to plynule přidávat plyn a spojku pouštět velmi pomalu. Stále se nemůžete pohnout ani o centimetr? Srovnejte kola a pokuste se o to na vyšší rychlost.

Dobrá výbava má cenu zlata

Uvízli jste někdy v zimě v koloně aut na několik hodin a snili jste o položkách z následujícího seznamu?

  • Baterka
  • Sněhové řetězy
  • Čokoláda
  • Startovací kabely
  • Deka a rukavice
  • Lopata na sníh, smetáček

Pokud vám některá věc z výše uvedeného seznamu schází, přišel čas to napravit.

Kvalitní zimní pneumatiky jsou základ

Pravidlo 4 by měl znát každý motorista. Pojďme si ho připomenout:

  • Minimální hloubka dezénu je 4 mm.
  • Na autě se mění všechna 4 kola.
  • Jednu sadu plášťů používejte maximálně 4 sezóny.